K&Dle

Tento projekt je mým prvním, který nemá nic společného s IT, nýbrž se starým dobrým fyzickým světem. Jednoho dne jsme se s mojí ženou Klárkou rozhodli, že začneme vyrábět vlastní svíčky, které jsme pojmenovali trochu netradičně K&Dle. Čte se to „kendl“ a vysvětlení se skrývá v závěru.🪬

Jak ajť áka napadne vyrábět svíčky? V dětství jsem spoustu času trávil s tátou v dílně, kde mi bylo umožněno vyrábět si, především ze dřeva, různé věci. Též jsem miloval stavebnice jako LEGO, Merkur, SEVA a jim podobné. Cizí mi nebyly ani papír a lepidlo. Prostě mi dělalo radost vytvářet fyzické produkty všeho druhu.

Jenže pak nastal masivní rozkvět osobních počítačů a já začal tíhnout spíše k tomu abstraktnímu světu jedniček a nul, kterému nejenže mnoho lidí vůbec nerozumí, ale také se v něm nedá vytvořit nic, na co si člověk může sáhnout. A po tom se mi začalo stýskat.

Ale proč zrovna svíčky? Hlavním důvodem je, že s Klárkou máme svíčky rádi. A navíc jsou svíčky na výrobu strašně jednoduché – stačí vosk, nádoba, knot s plíškem a případně aroma a barvivo. Po pár minutách je svíčka na světě. Samozřejmě se bavíme o svíčce pro domácí použití. Svíčky určené k prodeji už musí splňovat určitá kritéria a v tomto případě jde o dlouhou cestu vývoje a optimalizace výrobního procesu, shánění kvalitních materiálů a jejich dodavatelů. Ovšem to je něco, co mě taky baví.

Svíčky K&Dle jsou odjakživa 100% přírodní a jejich obal (skleničku) je možné vrátit a získat tím slevu na další svíčku. Prozatím je naše nabídka produktů relativně omezená, výrobě se věnujeme pouze ve volném čase, čímž nemáme potřebu značku za každou cenu uměle tlačit do světa – jednou z našich vizí je mimo jiné organický růst. Aktuálně je možné objednat svíčky na facebookové stránce v sekci „Obchod“, kde jsou u jednotlivých produktů vypsány dostupné vůně a barvy. V plánu je samozřejmě také e-shop, uvědomujeme si totiž, že FB stránky nejsou zrovna moc přehledné.

Zbývá ještě vyjasnit, jak vznikl název K&Dle. „K“ jako Klára, „&“ je anglicky „and“, „D“ jako Dominik. Takže část K&D znamená Klára a Dominik. A teď  proč je na konci „le“ – když se celý název rozepíše na klasické znaky, vznikne „KandDle“, což lze s trochou tolerance přečíst právě jako „kendl“. V angličtině je svíčka „candle“, což se čte také jako „kendl“. 🧠

A tam, kde použít K&Dle nejde, se spíš setkáš s názvem Kanddle – třeba v doméně kanddle.cz, aktuálně směrující na facebookové stránky (v budoucnu snad na e-shop).

svíčky K&Dle