Dominik Roček

Bc. Dominik Roček

narozen:

bydliště:

Facebook:

Twitter:

IČO:

06110487

PRAXE

VZDĚLÁNÍ

Soubor nabraných profesních zkušeností, převážně z IT odvětví. Všechny údaje jsou založeny pouze na mé vlastní intuici a schopnosti domyslet si na základě toho, co už vím, to, kolik toho ještě nevím nebo bych alespoň měl vědět. 🫠

Do odhadů intuitivně promítám i Paretovo pravidlo, tudíž například 20% zkušenost odpovídá spíše teoretickému přehledu v dané oblasti s trochou základní praxe, kdežto 80% zkušenost odpovídá hlubokému porozumění s tím, že posunout tuto zkušenost na 90 % bude pravděpodobně trvat stejně dlouhou dobu, jako ovládnutí dřívějších 60 %.

Zkušenosti, dovednosti a technologie jsou rozřazeny do kategorií podle toho, v jaké oblasti mých zájmů je nejvíce využívám. Většina z toho se samozřejmě prolíná ve vícero oblastech.

 poslední update: červen 2022

IoT – Internet věcí


Internet věcí mě aktuálně živí. Mým hlavním a dlouholetým partnerem je společnost BM COM s.r.o., pro kterou navrhuji a vyvíjím IoT aplikace v platformě ThingWorx, včetně integrací senzorů. Také plním roli projektového manažera a spravuji linuxové servery, na kterých platforma běží.

Též jsem položil základy projektu IntegrIoT, za který jsem dodnes odpovědný jako produktový manažer. Mimo to stojím za návrhem architektury aplikace a vývojem jejího backendového jádra.

ThingWorx
80%

praxe: 5 let

návrh objektových aplikací / SW architektura
60%

praxe: 6 let

projektový management
50%

praxe: 3 roky

Git / GitLab
40%

praxe: 2 roky

počítačové sítě a IoT protokoly
40%

praxe: 3 roky

správa linuxových serverů
40%

praxe: 3 roky

Rhino JavaScript Engine
30%

praxe: 5 let

správa webových serverů (Apache, Nginx)
20%

praxe: 1 rok

správa databází (PostgreSQL, InfluxDB)
20%

praxe: 1 rok

Mobilní vývoj


Do objektově orientovaného programování jsem se ponořil na vysoké škole hlavně díky chtíči vydat vlastní aplikaci v Google Play na platformě Android. Z toho mimo jiné vzešel Převodník jednotek, na první pohled jednoduchá aplikace. Opak je ale pravdou a abych alespoň nastínil, co obnáší vývoj takovéto aplikace, vznikl k Převodníku celý jeho příběh. Vytvořil jsem také vlastní 2D engine a na něm postavenou hru Tap to Jump. Vývoj mobilních aplikací se tak stal mým koníčkem, na který už sice nezbývá tolik času, za to mě extrémně posunul vpřed a nastartoval mou kariéru Programátora.

Java
80%

praxe: 7 let

Android / Android Studio
70%

praxe: 6 let

Xamarin (C#)
30%

praxe: 1 rok

OpenGL ES
30%

praxe: 1 rok

Kotlin / Swift
20%

praxe: 0,5 roku

iOS / Xcode
20%

praxe: 0,5 roku

ASP.NET / Microsoft SharePoint


Ihned po absolvování vysoké školy jsem byl zaměstnán ve společnosti CDL System, a.s. (dnes spadající pod Solitea, a.s.), která se, jako zlatý partner Microsoftu, zaměřuje mimo jiné na vývoj platformy SharePoint. Produkt jsem vydržel vyvíjet necelý rok, během kterého jsem si na Microsoft a jeho „ekosystém“ vybudoval řádnou averzi!

C# / Visual Studio
70%

praxe: 3 roky

ASP.NET / SharePoint
50%

praxe: 1 rok

JavaScript / TypeScript
30%

praxe: 1 rok

HTML / CSS
30%

praxe: 2 roky

správa Windows serverů
20%

praxe: 1 rok

Ostatní IT zkušenosti


Na střední škole mě ohromně bavilo nízkoúrovňové programování a návrh hardwaru (viz Diodové hodiny). Předtím, kdy jsme doma ještě neměli internet, bylo mým vyžitím kromě hraní her tvořit obsah v softwaru typu Microsoft Office či Adobe Photoshop. Dnes, kdy už je internet de facto všude, jsem podlehl Apple ekosystému a jeho téměř dokonalému propojení všech produktů. A jelikož jsem potřeboval vybudovat tyto stránky, musel jsem se naučit i s WordPressem.

Apple ekosystém
90%

praxe: 6 let

Apple iWork / Microsoft Office
70%

praxe: 10 let

WordPress
50%

praxe: 2 roky

Adobe Photoshop / Affinity Photo
40%

praxe: 4 roky

Assembler
40%

praxe: 2 roky

návrh hardwaru
20%

praxe: 2 roky

Ostatní zkušenosti, (ne)dovednosti, záliby a certifikáty


Většinu volného času trávím s mojí milovanou ženou Klárkou ❤️, naším psem Nickem 🖤 a studiem Bitcoinu 🧡. Relaxuji každodenními procházkami v přírodě a cestováním, ze sportů mám nejraději florbal, též miluji stolní hry a společenské akce. Se ženou společně vyrábíme také vlastní svíčky. Nejvíce mě ovšem naplňuje učit se nové věci a poznávat svět na všech jeho úrovních.

Co mi dělá obrovský problém jsou cizí jazyky (ty lidské). Ať  se snažím sebevíce, angličtina je stále můj nepřítel číslo jedna, což vnímám jako své největší omezení. Bojuji ale jak nejlépe umím, aktuálně jsem na úrovni porozumění čtenému textu a IT dokumentaci.

řidičské oprávnění skupiny B
100%

praxe: 12 let

Bitcoin uživatel
80%

praxe: 2 roky

doučování IT (Java / C#)
60%

praxe: 3 roky

karetní hra Dominion
60%

praxe: 4 roky

angličtina
20%

praxe: 15 let

A na závěr se ještě zbývá pochlubit nasbíranými certifikáty, které jsem upřímně nikdy nikde nevyužil, respektive je nikdo nikdy nevyžadoval. 🥲

✅   ECDL Core 5.0

✅   Cicso IT Essentials

🚫   Zkouška podle § 5 vyhl. č. 50/78 Sb.
        (platnost do 26. 6. 2015)